Asekurantami potocznie nazywamy różnego rodzaju produkty zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Mogą to być produkty stosowane w pionie, w poziomie i w zamkniętych przestrzeniach. Nowoczesne systemy asekuracji wyróżniają się szerokim zakresem zastosowań i spełniają wszystkie wymogi związane z przepisami BHP.
Na rynku dostępne są asekuranty wielu producentów, jednak podział na ich rodzaj i zastosowanie jest dość prosty.
Linowe systemy asekuracji przed upadkiem (poziome systemy asekuracji) składają się z pośrednich punktów mocowania oraz punktu początkowego i końcowego. Elementy te połączone są stalową liną, dzięki której użytkownik podpięty jest do systemu na całej jego długości. Na rynku dostępne są różne warianty systemów linowych zarówno w pełni przejezdne jak i te wymagające przepinania się pomiędzy punktami pośrednimi.
Słupki asekuracyjne stanowią zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, które przy odpowiednim rozmieszczeniu są wstanie zapewnić poziom bezpieczeństwa zbliżony do systemu linowego a nawet go przewyższyć. Częstym argumentem przemawiającym na korzyść słupków asekuracyjnych jest ich cena oraz koszt wykonania systemu zabezpieczającego przed upadkiem w stosunku do wykonania go np. w systemie linowym.
Punktami kotwiczenia nazywamy urządzenia umożliwiające przypięcie się użytkownika i wykonywania przez niego prac w zabezpieczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, różniących się nie tylko ceną ale i przeznaczeniem do różnego rodzaju zastosowań.
Szynowe systemy asekuracji to niezwykle komfortowe rozwiązanie umożliwiające szeroki wachlarz zastosowań. Systemy szynowe możemy stosować zarówno do poruszania się na dachach płaskich jak i tych o znacznym stopniu nachylenia, jako system do obsługi elewacji ale także jako system podwieszony do zabezpieczenia prac wykonywanych np. przy obsłudze cystern.
Szynodrabiny to połączenie drabiny z szyną asekuracyjną umożliwiającą zabezpieczenie użytkownika na całej wysokości drabiny. Cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej stosowane w przemyśle telekomunikacyjnym, wiatrowym oraz w miejscach gdzie mamy do czynienia z dużą wysokością do pokonania. Wśród dostępnych na rynku szynodrabin nie znajdziemy wielu rozwiązań, przez co cena tego rozwiązania jest dość wysoka.
Pionowy system asekuracji przed upadkiem z wysokości działa na tej samej zasadzie co szynodrabina. Różnica polega na użyciu stalowej linki zamiast szyny asekuracyjnej. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa dla szynodrabin. Warto rozważyć pionowego systemu asekuracji w miejsce szynodrabiny w przypadku ograniczonego budżetu.
System dostępu do elewacji to nic innego jak system składający się z urządzeń umożliwiających obsługę elewacji (mycie, konserwacje) w zabezpieczeniu przed upadkiem. W związku ze specyfiką wykonywania tego typu prac użytkownikami tego typu rozwiązań są wyłącznie alpiniści.
Barierki ochronne stanowią środki ochrony grupowej czyli zupełne minimum jakie należy zapewnić pracownikom wykonującym prace na wysokości. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Na rynku dostępne jest dość sporo ciekawych rozwiązań. Możemy dokonać wyboru spośród konstrukcji mocowanych na stałe jak i tych ustawionych wraz z obciążeniem, również rodzaj użytego materiału daje duże możliwości wyboru odpowiedniego produktu.
Siatki bezpieczeństwa stosowane przede wszystkim podczas budowy budynków w celu zabezpieczenia pracowników wykonujących prace. Stosowane do ochrony osób pracujących na wysokości oraz upadku narzędzi i drobnych elementów. To co wyróżnia siatki bezpieczeństwa na tle pozostałych asekurantów to możliwość wynajmu.